Avanos Şairler Sokağı

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ORHAN VELİ KANIK
Avanos’da Şairler Sokağında Orhan Veli Kanık , bizim duvara misafir oldu. Hoşgeldi, sefalar getirdi. Çok memnun oldum. Kendisiyle tanışmam 1967 yılında ” Bütün Şiirleri” adlı kitabıyla başladı. Nasıl olur diyeceksiniz ? Orhan Veli 1950 yılında öldü. Bana hiç ölmüş gibi gelmedi. Öğretmen okulu bitirme sınavında, kompozisyon dersinden sözlü olarak imtihan ediliyorduk. Birkaç sorudan sonra, birde şiir okumam istendi. Ben de son zamanlarda Orhan Veli Şiirlerini okuyup bir çoğunu ezberlemiştim.
“Gelir dersen dar gelir.
Akşama eve alacaklılar gelir” gibi birkaç şiir okumuştum.Tabii, bitirme sınavını geçemedim. Eylülde’ki sınava kalmıştım. Kalmamın nedeni, Orhan Veli şiirini okuduğum için mi yoksa Orhan Veli şiirini kötü okuduğum için mi? Neyse…
Arkadaşım Faik Çetin, beni teselli için – Benim ödevlerimi yapan sınıfta kalıyor ben geçiyorum diyordu. Ben de ağlıyordum. Orhan Veli’ye ve hocalara kırgınlığım yoktu. O zaman ki durum buna müsait değildi belkide… Kabahat ben de başka şair, başka şiir mi yoktu. Orhan Abi bak şimdi komşu olduk. Beraber yatıp beraber kalkacağız. Rakı fiyatları da çok arttı. Rakı şişesinde balık olamayacağız. Ben de yaşlandım, içinde bulunduğum durum “Mâni oluyor halimi takrire hicabım”
Orhan abi, artık o dumanlı meyhaneler yok, güzel sohbetlerde yok. Güvenilir dostluklar yok, deftere yazan meyhanecide yok… Zaman yok herkes geçim derdinde, kazançlar ihtiyaçların ancak yarısını karşılıyor. Kredi kartı diye bir alet var, son yüzyılın en büyük buluşuymuş, bundan çok insanın canı yandı.
Senin zamanında apartmanlar vardı ancak şimdi daha yüksek binalar var. Bunlara “Tower” diyorlar. Ev ve İşyerleri bir oldu onlarada “Home Office” diyorlar”
Sen şimdi kalkıp gelsen çok kelimeleri anlamazsın…
Artık bir sürü insanın denize yakın evleri ve villaları var. Çocuklar şayet orada hareket, eğlence yoksa gitmek istemiyorlar yazlığa. Bu kuşağa Z kuşağı diyorlar. Yeni duydun, çok insan bu kuşağa güvenmiyor. Bunlar hazırcı diyorlar. Ülkenin hâli ileride ne olacak diyorlar. Benim fikrim yok…
İnşallah, bu güvenmeyenleri utandırırlar.Orhan abi sen şimdi şiir yazsaydın çok zorlanırdın, hangisini yazacağını şaşırırdın. O kadar çok konu var ki…
Orhan Abi, İstanbul’da ki Vefa semti duruyor ancak insanların içinde ki Vefa kayıp oldu. Her şeyin sahtesi çıktı, bu sahteliklere ” Çakma ” diyorlar.
Hele bir büyük belanın içine düştük ki sorma…
Covid19 dedikleri bir virüs tuz tanesinin onbinde biri. Tanrı ne yapsın kötü kullandık dünyayı. Ülkemiz de ve Dünya’ da savaşlar devam ediyor. Güzel şeyler de olmuyor değil, gençler çok güzel müzik yapıyorlar. Ümidimizi hâlâ kaybetmedik, Orhan abi sen rahat ol… Selamlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir