Kapadokya gezilecek yerler

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Herkese selam gezen Türkiye sitemize hoş geldiniz. Kapadokya yazısını kapadokya gezginlerinden Orhan Ay sizler icin Kapadokyayı öz ve fazla uzatmadan sizlere anlatacaktır.

Kapadokya dünya UNESCO listesinde yer almaktadır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve dini merkezleri konumunda bulunmaktadır. Manastırlardan tutunda kilise hamamlara,mezarlara kadar herşey var.

Ihlara vadisi

Kaymaklı Yer altı şehri

Derinkuyu yer altı şehri

Kılıçlar vadisi

Ürgüp

Soğanlı köyü

Paşabağ

Çavuşin

Kapadokya tarihi solumak isteyenler için adeta bire bir şehir konumunda . Tarihle ilgisi olmayanlarda görsel güzelikler ile de keyifli zamanlar geçirebilir . Ben empati yapmayı seven bir gezginim boş beleş gezmeyi sevmem,burada kimler yaşamış kimler ağlamış gülmüş insan oğlu her devirde acıları sevinçleri olmuştur.

Şimdi sizlere baştan sona Kapadokya bölgesinde gezilecek yerleri şöyle tarif edeyim.Kapadokya bölgesi ağırlıklı olarak Avanos ,Uçhisar ve Ürgüp üçgeninin içinde yer alır.

.

Göreme Müzesi görülmeye değer en çok ziyaretçi çeken müzeler arasında yer almaktadır.

Göreme Açıkhava Müzesi, M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatına ev sahipliği eden bir kaya yerleşim yeri.

Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş.Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise gezilebiliyor.

Uçhisar Kalesi ; Bölgeye hakim noktada bulunan kale bölgenin her yerini kuş bakışı görebilmek mümkündür, gün batımı izlemek için çıkanların olduğu yerdir .Bizans Dönemi’nden bu yana ayakta kalmayı başaran yapılar savunma ve sığınma amaçlı kullanılmış.

Devrent : Devrent Vadisi Avanos ile Ürgüp arasındaki eski karayolunun bulunduğu yol üzerindedir. Buradaki peri bacaları deve,peri vb görselere benzemektedir.

Zelve Ören yeri : Zelve de Göreme Avanos arasında Çavuşini geçtikten sonra sağa Aktepe’nin Kuzey ve dik yamaçlarında kurulmuştur. Paşabağ yolundan devam ederek varabilirsiniz. İcinde kilise ve mezar odaları,eski değirmen bulunmaktadır.9 ve 10 yüzyıllarda Hristiyanların dini ve önemli yerleşim merkezlerindendir . İlk dini seminerler burada verilmiştir.

Avanos : Her parmağına marifet biçilen sanatçı diyarıdır.Bilinen geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara, Hititlere kadar uzanan Avanos’un tarihi, tadı damaktan, seyri gözden silinmeyen birçok sebep sunuyor.

Yürüyüş yapmayı sevenlere içinde güzel vadi yürüyüşlerini tavsiye ederiz.

Gomeda Vadisi ( Mustafapaşa)

Güvercinlik ( Uçhisar ile Göreme arası )

Kızılçukur ( Çavuşin ile Ortahisar gün batımı seyir alanı arası )

Aşk vadisi love valey ( Nevşehir Göreme yol sapağından Uçhisar arası )

Daha fazla bilgi için @cappadociamage instagram hesabindan dm yapabilirsiniz.İyi Gezmeler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir