Toprağı altın Kumluca

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Antalya’nın tarımda zirve yapmış ilçelerinin başını Kumluca çekmektedir.Altın dememizin sebebi Türkiye’nin sebze ihtiyacını %15 20 ye varan oranda karşılamaktadır. Kumluca merkeze girişte sizi domates heykeli karşılar . Sağ tarafı otogar sol tarafı Kale kule ve karatepe stadı yer almaktadır.

Antalya merkeze 80 km yer alan Kumluca geçim kaynağı , ekonomisi tarıma dayalıdır. Sahile 10 km uzaklıkta ve sahil şeridinde yer alan bir ovadır. Tepeden bakınca dümdüz seraları görebilirsiniz. Son zamanlarda nüfus alma oranında gelmiştir . 2018 yıllında 68 bin 218 olan Kumluca nüfusu 2019 yıllı verilerine göre 70 bin 423 olmuştur.

Kumluca’da yöressel gellenek halline gellen yağlı pehlivan güreşleri, yayla şenlikleri ve deve güreşleri yapılmaktadır.

İlçede gezilecek çok yer var. Sarıcasu Köyü yakınında bir tepe üzerinde bulunan Rhodiapolis, günümüzde Hacıveliler olarak adlandırılan Korydalla, Phaselis’ten sonra ikinci önemli liman kenti olan Olympos gibi antik kentler bulunuyor. İlçenin yaklaşık 30 km’lik bir sahil şeridi de var. Adrasan koyu, Karaöz Koyu ve Olympos koyu, oldukça popüler olan noktaları arasında yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir