Antalya Kaş hakkında bilgiler

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

Kaş, Türkiye’nin Batı Akdeniz bölgesinin en güzel kıyı ilçelerinden biridir. Antalya’dan Fethiye’ye kadar uzanan ve antik dönemde “Likya” olarak adlandırılan Teke Yarımadası’nın güneydeki uç noktasında yer alır. Tam karşısındaki Meis Adası aracılığıyla Yunanistan ile komşudur.

Likya bölgesi, dorukları 3000 metre yüksekliği bulan Toros Dağları ile çevrilidir. Kıyı şeridi; Türk Rivierası ya da Turkuaz Sahil olarak bilinen girintili çıkıntılı bir hat üzerindeki turkuaz koylardan ve tarihsel önem taşıyan limanları barındıran antik Likya kentlerinden oluşur.

Akdeniz bölgesinin iklim özelliklerini taşıyan Kaş ve çevresinde, yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar epey ilımandır. Kış aylarında kısa ama sağanak yağmurların hemen ardından bahar güneşi, ortalığı isitiverir.

Sahil şeridi makilerle kaplıdır, ama yükseklere çıkıldıkça çam ormanları görülür. 1000 m’nin üstünde ise, Türkiye’nin en güzel sedir ve ardıç ormanlarının yarattığı büyüleyici bir manzarayla karşılaşırsınız. Bu doğa örtüsüne endemik bitkiler, yaban çiçekleri ve otlardan oluşan florayı da eklemeliyiz.

Kaş, son yıllarda kültür turizminin önemli ayakların dan biri olduğu için çok hızlı bir şekilde gelişti. Beldenin en önemli geçim kaynağı turizm olduğu için, buna bağlı olarak inşaat sektörü de hızlı bir atılım gerçekleştirdi.

Çevre köylerde tarımın neredeyse tamamen yok olması nedeniyle Kaş ciddi göç alırken; büyük şehirden kaçıp bir Akdeniz kasabasında yaşamak isteyen yerli ve yabancılar da Kaş’a yerleşmeye devam ediyor. Bugün Kaş kahvelerinde, yerlilerle yabancıları bir arada, gülerek sohbet ederken görmek mümkün. Akdeniz’in sıcağı, en uzak ülkelerden gelen insanları da kendi potasında eritir.

Kaş’a, Antalya Havaalanı’ndan (yaklaşık 180 km) ya da Dalaman Havaalanı’ndan (140 km) otobüs, dolmuş veya özel araç transferi ile ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve Izmir’den de Kaş’a otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir