ZEMİ VADİSİ NEREDE ?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bu bölgede erozyon yer seviyesinden itibaren başlamış durumda. Yağmur sonrasında (Uçhisar’dan itibaren) Kızılırmak’a doğru bir akım var. Bu akım Göreme Köyü’nde vadiyi aşındırır. Yumuşak olan tüf su ile akar. Göreli olarak sert olan tüf kalır ve bu durum erozyonun sürekli olduğunu gösterir. Bir peribacasının kapısı ile erozyon sonucu aşınan zemin arasında kalan 10 metrelik aşınma payı bu durumu yeterince açıklamaktadır. Saat l5.00 sonrası fotoğraf çektirmek için hiç uygun değildir.

Zemi’nin anlamı tarla demektir. Zemi Vadisi’ne 2 farklı noktadan girilebilir. 1. Giriş yeri: Nevşehir-Ürgüp yolu üzerindeki Kermil Tepeleri’nin tam karşısından girilebilir. 2. Giriş yeri: Turist Hotel Göreme’nin sağ yanındaki yoldan girilebilir. Ancak, 1. güzergah bayır aşağı olduğu için, bu güzergah daha çok tercih edilir ve fazla yorucu olmaz.

Vadinin içerisinden vadi boyunca, Zemi Deresi akmaktadır. Zemi Vadisi asimetrik ve boğaz tipi bir vadidir. Bu vadi 163 vadi içinden Nevşehir’in en mükemmel 2. vadisidir. Zemi Vadisi’nin bazı yerlerine çevre ve doğa düşmanları insanlar tarafından çöp atılmaktadır.

 

Toplam yürüyüş mesafesi 5860 metre olup, fotoğraf çekerek, çay molası vererek, piknik yaparak, doğal ve tarihi güzellikleri doyasıya izleyerek bu vadiyi 6 saatte gezmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir