Soğanlı Vadisi Nerede ?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Soğanlı Vadisi, Nevşehir’e 60 kmNiğde’ye ve Kayseri’ye 80 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kayseri-Niğde-Nevşehir üçgeninde yer alan Soğanlı Köyü, Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km. mesafede, Kaya kiliseleri ve mağaraların bugünkü evler ile iç içe girdiği bir vadi içerisinde yer almaktadır.

Soğanlı Örenyeri Roma Dönemi’nden itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Vadi yamaçlarında yer alan Kaya Mekanlarını; Romalılar mezarlık, Bizanslılar ise kilise olarak kullanmışlardır.

Soğanlı M.S. 4. Yüzyıldan itibaren Hıristiyanlığın Kapadokya’daki merkezlerinden biri olmuş ve önemini 7. ve 8. Yüzyıllarda da sürdürmüştür. Kiliselerde yer alan duvar freskleri, stil açısından 10-12. Yüzyılları yansıtmaktadır.

Tüflerin üzerinde kurulu olan Soğanlı Örenyeri’nde 50’ye yakın kaya kilisesi ve mağara mevcut olup, ancak bunlardan 8 adet kiliseyi gezmek mümkündür. Diğerlerinin kapısı ve pencereleri geçmiş yıllarda örülerek kapatılmıştır.


Soğanlı Örenyeri’nde gezilebilen Kiliseler; Karabaş Kilise, Kubbeli Kilise, Tahtalı (Azize Barbara) Kilise, Yılanlı Kilise, Saklı Kilise, Tokalı Kilise ve Geyikli Kilise’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir