Kurt Deresi Vadisi Nerede ?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kurt Deresi Vadisi Akıllıdağ’ın üzerindedir. Kurt Deresi Vadisi’ne 2 farklı noktadan girilebilir. 1. Giriş yeri: Karlık Köyü’nün 1.9 km kuzeyindeki 1556 rakımlı Akıllıdağ’ın üzerinden girilir. 2. Giriş yeri: Ürgüp’ün Karacaören Köyü’nden  girilir. Ancak, Akıllıdağ’ndan Ürgüp’ün Karacaören Köyü’ne doğru bayır aşağı gidildiği için, bu güzergah daha çok tercih edilir ve fazla yorucu olmaz. Kurt Deresi Vadisi kanyon tipi bir vadi olup, bu vadiye 10-15 metre boyundaki bir halatla gidilmesi güvenlik açısından çok önemlidir. Çünkü, vadinin bazı yerlerinden yardımlaşmadan ve halatsız geçmek mümkün değildir. Bu vadi 163 vadi içinden Nevşehir’in en mükemmel ve en bakir vadisidir. Ancak, bu vadi turizme açılmadığı için, içerisinde yürümek oldukça zordur. Dik bayırları, geçit vermeyen ağaçları ve bol dikenli çalıları geçmeyi göze almalısınız. Bu vadide domuz iskeleti ve gri kurda rastladık.

 

Akıllı Dere Vadisi’nden dere olarak akmaya başlayan Akıllı Dere, Kurt deresi Vadisi’ne 20 metre yükseklikten Akıllı Dere Şelalesi olarak akar ve vadi boyunca da vadiye Küt Deresi olarak eşlik eder. Bu dere vadideki ağaçlarla bütünleşmiş ve adeta vadinin gerdanlığı gibidir.

 

Toplam yürüyüş mesafesi 5930 metre olan bu harika vadiyi, yürüyüş arkadaşlarınızla beraber eğlenerek, fotoğraf çekerek, çay içerken dinlenerek 9 saatte gezmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir