KEMALPAŞA DAĞI’NIN (NİF DAĞI) REKREASYON AÇISINDAN ÖNEMİ

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

Büyük kentlerde yaşayanlar için hafta sonu tatilleri rekreasyon faaliyetleri
kent çevresinde gerçekleşmektedir. Büyük kentlerden Bursa Uludağ ile, Ankara Elmadağ, Kayseri Erciyes Dağı, Erzurum Palandöken Dağ’ıyla bu ihtiyacını karşılarken İzmir için en önemli kaynak 20 km güneydoğusunda Kemalpaşa Dağı’dır. Kemalpaşa Dağı, Ege Bölgesi’nde İzmir Körfezi’nin doğusunda İzmir kentine 20 km uzaklıkta, Bozdağlar’ın batı uzantısı üzerindedir (Şekil 1).Bozdağlar’dan Karabel Geçidi’yle (304m yükseklik), kuzeyindeki Yamanlar Dağı’n dan Bel kahve Geçidi’yle (245m yükseklik) ayrılır. Dağın batısında Bornova Ovası kuzeydoğuda Kelmalpaşa Ovası güneyde Torbalı Ovası yer alır.

 

Kemalpaşa Dağı, İzmir kentinin güney/güneydoğusunda ve kente çok yakın konumda olmasına rağmen bir liman kenti olan yerleşmenin iç kısımla bağlantısını sağlamakta zorluk çıkarmamıştır. Bunu sağlayan dağın kuzeyinde yer alan Manisa Dağı ve Yamanlar Dağı ile arasında yer alan Bel kahve Geçidi’dir. Bu geçit İzmir’in yer aldığı Bornova ovası ile doğuda Kemalpaşa Ovası’nı birbirine bağlamaktadır. Günümüzde İzmir iç kısımlara ve Ankara’ya bu geçitten karayoluyla bağlanmaktadır. Bu geçit İzmir’in eski yerleşimi Smyrna’dan itibaren iç kısımla bağlantısını sağlayarak yerleşmenin devamını sağlamıştır.


İzmir kenti, güneyde İzmir-Aydın otoyolun geçtiği Gökdere vadisinden Torbalı ovasına ve Küçük Menderes Havzası’na bağlanmaktadır. İç kısımda Gediz Havzası’nda Manisa, Büyük Menderes Havzası’nda Aydın yöresel merkez olarak gelişirken İzmir Ege Denizi kıyılarının tek metropol kenti olmuştur. Gelişirken rekreasyon ihtiyacını kent içinden karşılayamaz olmuş Urla Yarımadası koylarını turizm amaçlı kullanmaya başlamıştır. Kıyıların dolması ve yeni tatil arayışları kent halkını dağlık alan arayışına yöneltmiştir. Bu açıdan en uygun yer Kemalpaşa Dağı’dır. Böylece dağın İzmir kentiyle rekreasyon ilişkisi başlamıştır.

 

 

yazı : Suna DOĞANER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir